Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna

Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna to dla wielu młodych ludzi bardzo stresująca sytuacja. Często nawet pierwsze zderzenie z trudną rzeczywistością. Jak przygotować się do tego wydarzenia, jak zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, i co zrobić w przypadku, kiedy nie otrzymamy wymarzonej pracy. Początkowo spotkanie z naszym potencjalnym pracodawcą może wydawać nam się trudne, jednak z czasem z pewnością nabierzemy wprawy i pewności siebie.

Rozmowa kwalifikacyjna, czyli po raz pierwszy ubiegamy się o pracę

Wielu młodych ludzi po raz pierwszy ubiega się o pracę po zakończeniu studiów. Część z nich ją dostaje, innych spotyka rozczarowanie. Problemy możemy napotkać zwłaszcza wtedy, kiedy nie mamy specjalistycznego wykształcenia. Wiele kierunków studiów daje nam dużą wiedzę ogólną, jednak po ich ukończeniu nie mamy wielu praktycznych umiejętności. Dla wielu pracodawców może być do wada. Część z nich oczekuje od swoich przyszłych pracowników przynajmniej kilkuletniego doświadczenia, którego młody człowiek zazwyczaj nie miał jak zdobyć. Oczekiwania rynku pracy mogą niektórych z nas przyprawić o poważną depresję, jednak najgorsze co możemy zrobić to poddać się. Pamiętamy, że kto szuka ten znajdzie. Prędzej lub później. Jeżeli jesteśmy młodzi i mamy marzenia, nic nie powstrzyma nas przed ich rywalizacją. Nawet trudna sytuacja na rynku pracy. Być może nie od razu otrzymamy wymarzone stanowisko pracy, jednak ciągle dążąc do celu w końcu go osiągniemy. Jeżeli przed nami rozmowa kwalifikacyjna warto jest zastanowić się nad swoimi mocnymi stronami. Wielu pracodawców ceni młodych ludzi za świeże spojrzenie na wiele spraw, elastyczność, łatwość dostosowania się do nowych sytuacji, a także na szybkość uczenia się. Zastanówmy się co może być naszym atutem. Jeżeli na studiach udzielaliśmy się społeczne koniecznie powinniśmy odnotować to w naszym CV. Uczelnie obecnie wymagają od studentów odbycia praktyk, co sprawia, że mogą się oni pochwalić przynajmniej minimalnym doświadczeniem. Ponadto wysoko ceniona jest także znajomość języków obcych. Jeżeli szukamy pracy, nie powinniśmy poprzestawać na złożeniu dokumentów do jednej wymarzonej firmy. Warto jest od razu szukać zatrudnienia w wielu miejscach. W ten sposób zwiększamy swoje szanse na znalezienie pracy. Pamiętajmy, że nie musimy od razu otrzymać wymarzonego stanowiska. W trakcie zatrudnienia możemy przez cały czas szukać innej pracy.

Rozmowa kwalifikacyjna

Jeżeli mamy problem ze znalezieniem zatrudnienia to nie koniec świata. Wielu młodych ludzi wyjeżdża za granicę, gdzie znacznie łatwiej o znalezienie zatrudnienia. Część z nich zostaje. Inni wracają ze znacznie silniejszą pozycją na rynku pracy. Jeżeli nasza rozmowa kwalifikacyjna się nie powiodła pamiętajmy, że przed nami jeszcze wiele innych możliwości. Ciekawym rozwiązaniem, z którego korzysta wielu młodych ludzi jest założenie swojej własnej działalności gospodarczej. Dla wielu własna firma jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż praca na etacie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>